Mazliet par OK “Alnis” un orientēšanos Jelgavā

pirms kāda laika Tērvetes silāPirmsākumi OSportam Jelgavā meklējami 50/60. gadu mijā, kad Latvijā kļuva populāras sacensības pa slēgtu maršrutu (līdzīgas tagadējiem VX pasākumiem). Komandā 4-5 dalībnieki, mugursomas ar ķieģeļu kravu, primitīva gaismas kopijas karte, un naktī bija jāveic ap 25 km gara distance. Jelgavas Tūristu kluba komanda pat kļuva par Baltijas čempioniem (komandā toreiz startēja vēl tagad aktīvais vecmeistars Ritvars Ritums). 1960. gada oktobrī Ozolniekos notika pirmās orientēšanās sacensības pavēles distancē mūsdienīgā izpratnē. Karšu mērogs toreiz bija 1:25000, tās bija melnbaltas, nedaudz pielabotas mežniecības plāna kserokopijas. No tā laika OS bija neiztrūkstoša tūristu salidojumu sastāvdaļa, arī visas toreizējās sporta biedrības – VĀRPA, DAUGAVA, LOKOMOTĪVE – rīkoja savus čempionātus. Virsvadība nemainīgi bija Tūristu kluba (ilggadīgs priekšsēdis Herberts Krīgers, OS sekciju vadīja L.Laansoo un A.Dābols) rokās. Pamazām uzlabojās karšu kvalitāte – mērogs mainījās uz 1:20000, tad 1:16667, līdz nostabilizējās uz 1:15000. No 1972. gada parādās krāsainās kartes – Jelgavā pirmo – BLUKU karti uzzīmēja 2. vidusskolas skolotājs, vēlāk ļoti aktīvs jaunatnes treneris Raimonds Kaufmanis. Daudz laba paveic arī Valgundes skolotājs Imants Jansons. Septiņdesmito gadu beigās mainās mode – tūristi pievēršas rallijpārgājieniem un orientēšanās kā neolimpisks sporta veids paliek bez saimnieka. Laimīgā kārtā sporta biedrības DAUGAVA pilsētas padomi vada aktīvs orientierists, sporta meistars Imants Šillers, ar kura atbalstu puslīdz regulāri ap Jelgavu notiek tautas sacensības KOMPASS. Dalībnieku skaits svārstās no 10 līdz 60, gadā – piecas sešas kārtas. Savu plecu pieliek arī LLA (tagad LLU) studenti Indulis Peilāns, Andris Buneris un Gunta Šteina (Lebedoka).

pats pirmais AlnisAtmodas vēji skar arī OS – notiek akcijas "Orientieristi Lāčplēsim", "Orientieristi Kultūras fondam". LOF prezidents Rodrigo Slaviņš nāk ar aicinājumu sarīkot orientēšanās nedēļu visā Latvijā, un tā 1988. gada 21. aprīlī pie Blukām mežā dodas ap 70 dalībnieku. Tas tad būtu OK Alnis un tā rīkotā seriāla dzimšanas brīdis. Kluba dibināšanas sapulce notiek 1990. gada 7. decembrī BUB telpās Pētera ielā 4. Reģistrācijas apliecība gan noformēta krietni vēlāk – 2003. gada 28. martā. Visu šo laiku klubu stūrē Aļģirds Bolšteins un viņa dzīvesbiedre Māra.

Izveidojies stabils sacensību kalendārs – 12...14 kārtu tautas sacensību seriāls no aprīļa līdz septembrim visām vecuma grupām. Vismaz pāris reizes gadā saaicinām kopā visas Latvijas orientieristus uz lielākiem mačiem.

Esam atzīmējušies vēsturē – 1990. gada 4. maija vakarā – tūlīt pēc neatkarības deklarācijas pieņemšanas Augstākajā Padomē mums notika nakts sacensības Ozolniekos. Tāds pat nakts skrējiens bija 2003. gada 20. septembrī pēc referenduma par iestāšanos Eiropas Savienībā.

 

Kontaktinformācija

  • Adrese: Augstkalnes iela 14, Jelgava, LV-3008.
  • Tālrunis: Divi6542051 (Inguna), Divi9376115 (Māra).
  • E-pasts: OK Alnis saziņas adrese